اسانس شکلات

اسانس خوراکی - اسانس شکلات

اسانس شکلات

شکلات از دانه های کاکائو تولید می شود. میلیون ها نفر در سراسر دنیا به واسطه طعم خوش و دلچسب شکلات، عاشق این خوراکی هستند و از آن لذت می برند. طعم منحصر به فرد و محبوبیت شکلات باعث افزایش کاربرد ها و استفاده های اسانس شکلات در تهیه انواع محصولات خوراکی و غیر خوراکی شده است.

اسانس شکلات
درباره شکلات و کاکائو : کاکائو درختی از تیره پنیرکیان با بلندی بین ۴ تا ۱۰ متر است و میوه‌اش بسته، زرد رنگ و به اندازه یک خیار و حاوی ۲۵ تا ۴۵ دانه است. پودر کاکائو از تحت فشار قرار دادن دانه کاکائو و حذف کره یا چربی آن به دست می‌آید. مشهور ترین کاربرد کاکائو تهیه شکلات است.
بهبود سلامت قلب، بهبود عملکرد حافظه، جلوگیری از آفتاب سوختگی، کاهش سطح کلسترول، تولید اندورفین و … نمونه هایی از خواص شکلات هستند.
اسانس شکلات

کاربرد اسانس شکلات

اسانس شکلات طعم و عطر قوی با نت های شکلات، کاکائو، شیری و کره ای، وانیل، کارامل است. این اسانس خوش طعم و عطر در تهیه انواع محصولات خوراکی نظیر : شیرینی و بیسکوییت، چیپس شکلات، دسر شکلات، نوشیدنی شکلات، انواع بستنی شکلاتی و برخی از محصولات لبنی مورد استفاده قرار می گیرد.
اسانس شکلات به دلیل رایحه دلپذیر به عنوان خوشبو کننده در بسیاری از اماکن و حتی در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. عطر شکلات باعث افزایش هوشیاری و شادابی بدن نیز می شود.

اسانس های مشابه در اطلس اوراسیا بررسی اسانس وانیل - اسانس قهوه
اسانس شکلات

انواع اسانس شکلات

شما میتوانید اسانس شکلات مناسب جهت تولید محصول مورد نظرتان را از شرکت اطلس پل اوراسیا تهیه نمایید.
اسانس شکلات موجود جهت ارائه : اسانس شکلات پودری خوراکی - اسانس شکلات مایع حلال در آب - اسانس شکلات حلال در روغن - فرگرنس شکلات جهت تولید محصولات آرایشی-بهداشتی

اسانس های دیگر در اطلس اوراسیا بررسی اسانس عسل - اسانس پسته - اسانس نعنا
اسانس شکلات

اسانس خوراکی

کلمه اسانس به طیف وسیعی از مواد طعم دهنده و یا معطر کننده اطلاق می شود که ممکن است گیج کننده باشد. تفاوت بین فلیور (Flavour) ، عصاره (Extract) و اسانس (Essence) به نحوه تولید و ترکیبات موجود در این مواد بر می گردد.

عصاره چیست؟

عصاره (Extract) شامل ترکیبات کلی یک ماده (معمولا گیاهان) است که این ترکیبات با استفاده از مکانیسم حلالیت از آن ماده استخراج می شود و با توجه به پروسه استخراج، تولید و ماده ای که جهت استخراج مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است قابلیت حل شدن در آب یا الکل یا روغن را داشته باشد.

اسانس چیست؟

اسانس (Essence) شامل ترکیبات معطر یک ماده می باشد و معمولا از فرآیند تقطیر به دست می آید. آب باقی مانده از پروسه تقطیر همان عرق گیاهی است.

فلیور چیست؟

فلیورها (Flavours) موادی هستند که باعث ایجاد طعم و رایحه برای محصولات غذایی می گردند و از آنجایی که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از اسانس و عصاره می باشند؛ امروزه بیشترین حجم مصرف را در صنایع غذایی و دارویی به خود اختصاص داده اند.

تفاوت اسانس و عصاره با فلیور

تفاوت عمده فلیور با اسانس و عصاره به این نکته بر می گردد که فلیورها به صورت مستقیم از منابع طبیعی استخراج نمی شوند و موادی ساختنی هستند. به طور کلی می توان فلیورها را به دو دسته فلیورهای شبه طبیعی (Nature-Identical) و فلیور های مصنوعی (Artificial Flavours) تقسیم نمود. ترکیبات فلیورهای شبه طبیعی از لحاظ شیمیایی کاملا شبیه به ترکیبات همان ماده در طبیعت است. برای مثال ترکیبات فلیور شبه طبیعی توت فرنگی کاملا شبیه به ترکیبات موجود در میوه توت فرنگی می باشد . معمولا در ساخت فلیورهای شبه طبیعی از اسانس و یا عصاره های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که به صورت عمومی از کلمه اسانس برای فلیور و فرگرنس استفاده می شود؛ مراد از کلمه اسانس در تمامی مطالب این سایت فلیور یا فرگرنس می باشد.
منابع : chetor , barry-callebaut