اسانس وانیل

اسانس خوراکی - اسانس وانیل

اسانس وانیل

اسانس وانیل یکی از معطر ترین، شناخته شده ترین، پر مصرف ترین و محبوب ترین اسانس ها در دنیاست. گیاه وانیل دارای انواع گوناگونی است و اکنون با تولید اسانس وانیل کاربرد های آن در صنایع مختلف تسهیل شده است.

درباره وانیل :
گیاه وانیل یک گیاه رونده از نوع ثلعب(Orchidaceae) است. این گیاه در ابتدا در مکزیک و گواتمالا پرورش پیدا کرده و در هیچ جای دیگر دنیا نبوده است.
فعالیت آنتی اکسیدانی، بهبود عملکرد جنسی، جلوگیری از عفونت ها، تقویت روحیه و اثر آرام بخشی نمونه هایی از خواص وانیل هستند.
اسانس وانیل

کاربرد اسانس وانیل

اسانس وانیل دارای عطری قوی  با نت های شیرین و لطیف با کمی از نت های چوب و دود می باشد. اسانس وانیل به عنوان عطر دهنده و یا به عنوان کامل کننده عطر و طعم محصولات خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. اسانس وانیل در تهیه انواع بیسکوییت، کیک و شیرینی و تهیه انواع تافی و آبنبات و محصولات خوراکی دیگر کاربرد دارد.
علاوه بر این ها به دلیل بوی مطبوع وانیل از اسانس آن در تولید بسیاری از محصولات غیر خوراکی نظیر محصولات آرایشی-بهداشتی، شوینده، عطر، کرم و لوسیون، خوشبوکننده و شمع عطری و آروماتراپی استفاده می شود.
همچنین از اسانس وانیل برای معطر کردن و یا پوشش بوی نامطبوع برخی محصولات استفاده می شود.

اسانس وانیل
اسانس های پیشنهادی : بررسی اسانس فندق ، اسانس شکلات و اسانس قهوه در اطلس پل اوراسیا

انواع اسانس وانیل

شما میتوانید اسانس وانیل مناسب جهت تولید محصول مورد نظرتان را از شرکت اطلس پل اوراسیا تهیه نمایید.
اسانس وانیل موجود جهت ارائه : اسانس وانیل پودری خوراکی - اسانس وانیل مایع حلال در آب - اسانس وانیل حلال در روغن - فرگرنس وانیل جهت تولید محصولات آرایشی-بهداشتی

اسانس های پر طرفدار : بررسی اسانس توت فرنگی در اطلس پل اوراسیا
اسانس وانیل

اسانس خوراکی

کلمه اسانس به طیف وسیعی از مواد طعم دهنده و یا معطر کننده اطلاق می شود که ممکن است گیج کننده باشد. تفاوت بین فلیور (Flavour) ، عصاره (Extract) و اسانس (Essence) به نحوه تولید و ترکیبات موجود در این مواد بر می گردد.

عصاره چیست؟

عصاره (Extract) شامل ترکیبات کلی یک ماده (معمولا گیاهان) است که این ترکیبات با استفاده از مکانیسم حلالیت از آن ماده استخراج می شود و با توجه به پروسه استخراج، تولید و ماده ای که جهت استخراج مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است قابلیت حل شدن در آب یا الکل یا روغن را داشته باشد.

اسانس وانیل

اسانس چیست؟

اسانس (Essence) شامل ترکیبات معطر یک ماده می باشد و معمولا از فرآیند تقطیر به دست می آید. آب باقی مانده از پروسه تقطیر همان عرق گیاهی است.

فلیور چیست؟

فلیورها (Flavours) موادی هستند که باعث ایجاد طعم و رایحه برای محصولات غذایی می گردند و از آنجایی که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از اسانس و عصاره می باشند؛ امروزه بیشترین حجم مصرف را در صنایع غذایی و دارویی به خود اختصاص داده اند.

تفاوت اسانس و عصاره با فلیور

تفاوت عمده فلیور با اسانس و عصاره به این نکته بر می گردد که فلیورها به صورت مستقیم از منابع طبیعی استخراج نمی شوند و موادی ساختنی هستند. به طور کلی می توان فلیورها را به دو دسته فلیورهای شبه طبیعی (Nature-Identical) و فلیور های مصنوعی (Artificial Flavours) تقسیم نمود. ترکیبات فلیورهای شبه طبیعی از لحاظ شیمیایی کاملا شبیه به ترکیبات همان ماده در طبیعت است. برای مثال ترکیبات فلیور شبه طبیعی توت فرنگی کاملا شبیه به ترکیبات موجود در میوه توت فرنگی می باشد . معمولا در ساخت فلیورهای شبه طبیعی از اسانس و یا عصاره های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که به صورت عمومی از کلمه اسانس برای فلیور و فرگرنس استفاده می شود؛ مراد از کلمه اسانس در تمامی مطالب این سایت فلیور یا فرگرنس می باشد.
منابع : mobile-cuisine و naturesflavors