اسانس نعنا

اسانس خوراکی - اسانس نعنا

اسانس خوراکی نعنا

طبق افسانه های یونانی mint که معنای انگلیسی گیاه نعنا است نام زنی است زیبا از جهان زیرین.احتمالا ارتباط بین نعنا و جهان زیرین به استفاده از گیاه نعنا در مراسم تدفین در یونان باستان مربوط می شود.
علاوه بر این از گیاه معطر نعنا به صورت تاریخی برای ایجاد رایحه مطبوع در منازل و کوچه ها استفاده می‌شده است. از گذشته تا به امروز این گیاه برای ایجاد حس تازگی در تنفس و از بین بردن بوی نامطبوع بدن به کار گرفته شده است.
نعنا گیاهی است با رشد بسیار سریع که در حال حاضر ایالات متحده با تولید حدود ۷۵ درصد نعنا جهان بزرگترین تولید کننده این گیاه به شمار میرود.

خواص نعنا : نعنا یک گیاه خوراکی خوش عطر و طعم است که به صورت پرورشی و یا خودرو به راحتی رشد می کند.
یکی از شناخته شده ترین استفاده های نعنا، استفاده از عرق این گیاه به عنوان تسکین دهنده دستگاه گوارش است.
نعنا می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. بوی این گیاه می تواند هوشیاری را افزایش و خستگی و اضطراب را کاهش دهد.

healthline یک وبسایت معتبر جهانی در زمینه سلامت است. در این مقاله از healthline اطلاعات بیشتری درباره نعنا مطالعه کنید.
اسانس نعنا

خنک کنندگی نعنا

مهمترین اجزا تشکیل دهنده رایحه نعنا منتول و منتون است. منتول با تحریک گیرنده های TRPM8 پوست احساس خنک شوندگی در پوست ایجاد میکند، دقیقا مشابه به عملکردی که کپسایسین موجود در فلفل در ایجاد حس گرم شدن در پوست ایجاد میکند.

کاربرد اسانس نعنا

اسانس نعنا بعد از وانیل و اسانس مرکبات سومین اسانس پرطرفدار دنیاست.
امروزه از اسانس نعنا به صورت گسترده در تولید مواد غذایی مختلف جهت ایجاد رایحه طراوت بخش نعنا استفاده میشود. علاوه بر این به دلیل اینکه نعنا باعث ایجاد حس خنکی و تازگی در دهان می گردد، اسانس نعنا طرفداران زیادی در محصولات مربوط به بهداشت دهان نظیر خمیر دندان و انواع دهانشویه و همچنین آدامس را دارد.

اسانس نعنا

خریداسانس نعنا

جهت استعلام قیمت انواع اسانس نعنا با ما تماس بگیرید.

اسانس های پر طرفدار در اطلس اوراسیا بررسی اسانس پرتقال و اسانس توت فرنگی و اسانس موز و اسانس گلاب

اسانس خوراکی

کلمه اسانس به طیف وسیعی از مواد طعم دهنده و یا معطر کننده اطلاق می شود که ممکن است گیج کننده باشد. تفاوت بین فلیور (Flavour) ، عصاره (Extract) و اسانس (Essence) به نحوه تولید و ترکیبات موجود در این مواد بر می گردد.

اسانس خوراکی نعنا

عصاره چیست؟

عصاره (Extract) شامل ترکیبات کلی یک ماده (معمولا گیاهان) است که این ترکیبات با استفاده از مکانیسم حلالیت از آن ماده استخراج می شود و با توجه به پروسه استخراج، تولید و ماده ای که جهت استخراج مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است قابلیت حل شدن در آب یا الکل یا روغن را داشته باشد.

اسانس چیست؟

اسانس (Essence) شامل ترکیبات معطر یک ماده می باشد و معمولا از فرآیند تقطیر به دست می آید. آب باقی مانده از پروسه تقطیر همان عرق گیاهی است.

اسانس خوراکی نعنا

فلیور چیست؟

فلیورها (Flavours) موادی هستند که باعث ایجاد طعم و رایحه برای محصولات غذایی می گردند و از آنجایی که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از اسانس و عصاره می باشند؛ امروزه بیشترین حجم مصرف را در صنایع غذایی و دارویی به خود اختصاص داده اند.

تفاوت اسانس و عصاره با فلیور

تفاوت عمده فلیور با اسانس و عصاره به این نکته بر می گردد که فلیورها به صورت مستقیم از منابع طبیعی استخراج نمی شوند و موادی ساختنی هستند. به طور کلی می توان فلیورها را به دو دسته فلیورهای شبه طبیعی (Nature-Identical) و فلیور های مصنوعی (Artificial Flavours) تقسیم نمود. ترکیبات فلیورهای شبه طبیعی از لحاظ شیمیایی کاملا شبیه به ترکیبات همان ماده در طبیعت است. برای مثال ترکیبات فلیور شبه طبیعی توت فرنگی کاملا شبیه به ترکیبات موجود در میوه توت فرنگی می باشد . معمولا در ساخت فلیورهای شبه طبیعی از اسانس و یا عصاره های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که به صورت عمومی از کلمه اسانس برای فلیور و فرگرنس استفاده می شود؛ مراد از کلمه اسانس در تمامی مطالب این سایت فلیور یا فرگرنس می باشد.