رنگ کارمین

رنگ طبیعی - کارمین

کارمین رنگ دانه قرمزی است که در برخی محصولات غذایی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این رنگ به قرن ۱۵ ام بر میگردد.

رنگ کارمین
رنگ های سنتتیک در اطلس اوراسیابررسی رنگ کارموزین -رنگ پنسئو

تاریخچه رنگ کارمین

کلمه کارمین (carmine) ریشه ایی فارسی دارد و برگرفته شده از کلمه کارمیر(carmir) در فارسی میانه به معنای قرمز است.این رنگ از گونه ای حشره به نام کوچنیل(cochineal) با نام علمی Dactylopius coccus استخراج می شود.
کوچنیل بومی مناطق استوایی و نیمه استوایی آمریکای جنوبی، مکزیک و جنوب ایالات متحده بوده و روی نوعی کاکتوس زندگی میکند. کشور پرو بزرگترین تولید کننده کوچنیل است.

مطلب پیشنهادی اطلس پل اوراسیا بتاکاروتن یک رنگدانه گیاهی قرمز-نارنجی است که به میزان فراوان در میوه ها،گیاهان و قارچ های به رنگ قرمز،نارنجی و زرد وجود دارد. جالب است بدانید نام این ماده برگرفته شده از هویج (carrot) می باشد.
رنگ طبیعی کارمین

انواع رنگ کارمین

پس از جمع آوری کوچنیل از روی کاکتوس ها اسید کارمنیک (carminic Acid) که ترکیب اصلی رنگ کارمین است به دو صورت استخراج میگردد :

  • کوچنیل اکسترکت(Cochineal extract) که شکل محلول در آب کارمنیک اسید است.
  • رنگ کارمین(Carmine) که شکل روغنی این ماده می‌باشد.

رنگ کارمین

ویژگی های کارمین

طیف رنگی هر دو این رنگها از صورتی تا قرمز سیر شفاف می‌باشد. با توجه به اینکه رنگ کارمین مقاومت خوبی در برابر اکسیده شدن، گرما و نور دارد برای استفاده در محصولات مختلف غذایی مناسب است.

رنگ های مشابه در اطلس اوراسیابررسیرنگ کینولین یلو-رنگ آلورارد