اسانس شیر

اسانس نوشیدنی - شیر

معرفی اسانس شیر

اسانس شیر یکی از اسانس هایی است که در طیف وسیعی از محصولات خوراکی و آرایشی-بهداشتی به صورت تک و یا به صورت کامل کننده در کنار اسانس های دیگر مورد استفاده قرار دارد.
شیر با توجه به پروسه تولیدی که پشت سر گذاشته، دارای طعم و رایحه متفاوت است. برای مثال طعم و رایحه شیر خام کاملا متفاوت با طعم و رایحه شیر پاستوریزه است.
همچنین اگر شیر را به وسیله حرارت تغلیظ کنیم محصول به دست آمده که شیر کندانس نام دارد از لحاظ طعم و بو تفاوت زیادی با شیر خام و شیر پاستوریزه دارد.
با این حال شیر در هر حالتی دارای نت های ثابت: شبه وانیل، شبه کارامل، گیاهی و اسیدی است که نسبت این نتها با توجه به پروسه تولیدی که شیر در آن قرار دارد متفاوت است. مثلا در شیر کندانس نت شبه کارامل قوی تر و در شیر خام نت اسیدی بیشتر نمایان است.

بررسی اسانس شیر کندانس در اطلس پل اوراسیا

مواد شرکت کننده در ایجاد رایحه و طعم شیر به صورت عمده لاکتوز، اسیدها، استر، سولفور و نیتروژن می‌باشند.

اسانس شیر

استفاده ها و کاربرد های اسانس شیر

امروزه اسانس های مختلف شیر در طیف وسیعی از محصولات غذایی مانند لبنیات، شکلات سازی، شیرینی سازی و... و حتی صنایع آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرد.
اسانس شیر را میتوان به صورت تک و یا مکمل در کنار اسانس های دیگر از جمله اسانس وانیل ، اسانس قهوه ، اسانس شکلات و ... استفاده نمود.

اسانس شیر

خرید اسانس شیر

جهت استعلام قیمت انواع اسانس شیر با اطلس پل اوراسیا تماس بگیرید.

اسانس های پر طرفدار در اطلس اوراسیا بررسی اسانس نعنا و اسانس توت فرنگی و اسانس موز

اسانس خوراکی

کلمه اسانس به طیف وسیعی از مواد طعم دهنده و یا معطر کننده اطلاق می شود که ممکن است گیج کننده باشد. تفاوت بین فلیور (Flavour) ، عصاره (Extract) و اسانس (Essence) به نحوه تولید و ترکیبات موجود در این مواد بر می گردد.

اسانس خوراکی شیر

عصاره چیست؟

عصاره (Extract) شامل ترکیبات کلی یک ماده (معمولا گیاهان) است که این ترکیبات با استفاده از مکانیسم حلالیت از آن ماده استخراج می شود و با توجه به پروسه استخراج، تولید و ماده ای که جهت استخراج مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است قابلیت حل شدن در آب یا الکل یا روغن را داشته باشد.

اسانس چیست؟

اسانس (Essence) شامل ترکیبات معطر یک ماده می باشد و معمولا از فرآیند تقطیر به دست می آید. آب باقی مانده از پروسه تقطیر همان عرق گیاهی است.

فلیور چیست؟

فلیورها (Flavours) موادی هستند که باعث ایجاد طعم و رایحه برای محصولات غذایی می گردند و از آنجایی که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از اسانس و عصاره می باشند؛ امروزه بیشترین حجم مصرف را در صنایع غذایی و دارویی به خود اختصاص داده اند.

تفاوت اسانس و عصاره با فلیور

تفاوت عمده فلیور با اسانس و عصاره به این نکته بر می گردد که فلیورها به صورت مستقیم از منابع طبیعی استخراج نمی شوند و موادی ساختنی هستند. به طور کلی می توان فلیورها را به دو دسته فلیورهای شبه طبیعی (Nature-Identical) و فلیور های مصنوعی (Artificial Flavours) تقسیم نمود. ترکیبات فلیورهای شبه طبیعی از لحاظ شیمیایی کاملا شبیه به ترکیبات همان ماده در طبیعت است. برای مثال ترکیبات فلیور شبه طبیعی توت فرنگی کاملا شبیه به ترکیبات موجود در میوه توت فرنگی می باشد . معمولا در ساخت فلیورهای شبه طبیعی از اسانس و یا عصاره های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که به صورت عمومی از کلمه اسانس برای فلیور و فرگرنس استفاده می شود؛ مراد از کلمه اسانس در تمامی مطالب این سایت فلیور یا فرگرنس می باشد.