اسانس تیرامیسو

اسانس خوراکی - اسانس تیرامیسو

اسانس خوراکی تیرامیسو

تیرامیسو یک دسر ایتالیایی خوشمزه با طعم قهوه است. برای تهیه این دسر ابتدا بیسکوییت را به قهوه آغشته کرده و همراه با مخلوطی از شکر،زرده تخم مرغ و پنیر ماسکارپونه به صورت لایه ایی در ظرف قرار داده و در انتها با کاکائو طعم دار میکنند. البته ممکن است این دسر بدون زرده تخم مرغ نیز تهیه شود.

اسانس تیرامیسو

کاربرد اسانس تیرامیسو

همانطور که از مواد تشکیل دهنده تیرامیسو پیداست، اسانس این دسر دارای رایحه تلخ و ترش قهوه و کاکائو به همراه رایحه و طعم شیرین و وانیلی بیسکوییت است. از این اسانس میتوان در تهیه تیرامیسو،شکلات سازی و صنایع کیک،کلوچه و بیسکوییت استفاده کرد.

اسانس تیرامیسو
اسانس های مشابه در اطلس اوراسیا بررسی اسانس کارامل - اسانس کره
اسانس خوراکی تیرامیسو

اسانس خوراکی

کلمه اسانس به طیف وسیعی از مواد طعم دهنده و یا معطر کننده اطلاق می شود که ممکن است گیج کننده باشد. تفاوت بین فلیور (Flavour) ، عصاره (Extract) و اسانس (Essence) به نحوه تولید و ترکیبات موجود در این مواد بر می گردد.

عصاره چیست؟

عصاره (Extract) شامل ترکیبات کلی یک ماده (معمولا گیاهان) است که این ترکیبات با استفاده از مکانیسم حلالیت از آن ماده استخراج می شود و با توجه به پروسه استخراج، تولید و ماده ای که جهت استخراج مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است قابلیت حل شدن در آب یا الکل یا روغن را داشته باشد.

اسانس چیست؟

اسانس (Essence) شامل ترکیبات معطر یک ماده می باشد و معمولا از فرآیند تقطیر به دست می آید. آب باقی مانده از پروسه تقطیر همان عرق گیاهی است.

اسانس تیرامیسو

فلیور چیست؟

فلیورها (Flavours) موادی هستند که باعث ایجاد طعم و رایحه برای محصولات غذایی می گردند و از آنجایی که از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از اسانس و عصاره می باشند؛ امروزه بیشترین حجم مصرف را در صنایع غذایی و دارویی به خود اختصاص داده اند.

تفاوت اسانس و عصاره با فلیور

تفاوت عمده فلیور با اسانس و عصاره به این نکته بر می گردد که فلیورها به صورت مستقیم از منابع طبیعی استخراج نمی شوند و موادی ساختنی هستند. به طور کلی می توان فلیورها را به دو دسته فلیورهای شبه طبیعی (Nature-Identical) و فلیور های مصنوعی (Artificial Flavours) تقسیم نمود. ترکیبات فلیورهای شبه طبیعی از لحاظ شیمیایی کاملا شبیه به ترکیبات همان ماده در طبیعت است. برای مثال ترکیبات فلیور شبه طبیعی توت فرنگی کاملا شبیه به ترکیبات موجود در میوه توت فرنگی می باشد . معمولا در ساخت فلیورهای شبه طبیعی از اسانس و یا عصاره های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که به صورت عمومی از کلمه اسانس برای فلیور و فرگرنس استفاده می شود؛ مراد از کلمه اسانس در تمامی مطالب این سایت فلیور یا فرگرنس می باشد.